Średnio co piąty bezrobotny zarejestrowany w 2024 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brodnicy skorzystał ze wsparcia finansowego za pośrednictwem urzędu na aktywizację zawodową - nie licząc zwykłych zasiłków. Te wsparcie to pieniądze m.in. na szkolenia, studia, staże, czy założenie własnej firmy. Podsumowujemy miniony rok
W całym roku 2024 do dnia 30 grudnia w brodnickim urzędzie zarejestrowało się jako bezrobotni lub poszukujący pracy 3760 osób, w tym 2032 kobiet. Z danych na 30 grudnia wynika, że obecnie taki status ma 1889 osób, w tym 1115 kobiet. Od lat w tych statystykach dominują kobiety, powodów jest co najmniej kilka. Wśród głównych przyczyn braku aktywności zawodowej kobiet w powiecie brodnickim od lat znajdują się: sprawowanie opieki nad dziećmi / osobami zależnymi, utrudniony dojazd do pracy, często spowodowany brakiem prawa jazdy kat. B oraz znacznie mniejsza liczba ofert pracy dla pań. Z końcem grudnia w powiecie brodnickim 308 osób (w tym 171 kobiet) pobiera zasiłek dla bezrobotnych – a więc ponad 8 proc. wszystkich zarejestrowanych. Prognozowana stopa bezrobocia dla powiatu brodnickiego na koniec grudnia to 6,5-6,7 proc.
Wielu osobom urząd pracy kojarzy się z wypłatą zasiłków, gromadzeniem ofert pracy i wyznaczonymi wizytami dla bezrobotnych, podczas których często dostają propozycje zatrudnienia. Jednak to tylko część działalności. Bardzo ważnym elementem są różne formy wsparcia dla bezrobotnych i pracodawców, które tym pierwszym ułatwiają odnalezienie się na rynku pracy, a drugim – przyjęcie do pracy, wyszkolenie i utrzymanie pracownika. To są konkretne pieniądze na tzw. aktywizację zawodową.
W efekcie w ramach kolejnych projektów łącznie w minionym roku 327 osób skorzystało ze staży zawodowych (w tym 116 osób ze zwrotem kosztów dojazdu), 281 osób dostało dofinansowanie lub pokrycie kosztów szkoleń zawodowych (w tym 185 dotacji do kosztów związanych ze szkoleniem osób już zatrudnionych), 49 osób otrzymało wsparcie finansowe na podjęcie własnej działalności gospodarczej (w tym roku było to 30 tys. zł na beneficjenta). Poza tym 107 osób skorzystało z innych form wsparcia (m.in. prace interwencyjne, społecznie użyteczne, dofinansowanie wynagrodzenia, badania lekarskie, bon na zasiedlenie). Pracodawcy z kolei skorzystali z dotacji na utworzenie bądź doposażenie 23 stanowisk pracy, a w ich niewątpliwym interesie było także przecież wymienione wyżej przyjęcie stażystów czy wyszkolenie pracowników.
Łącznie w minionym roku na te cele Powiatowy Urząd Pracy przeznaczył ponad 6,4 mln zł, z czego ok. 72 proc. środków pochodziło z ministerialnego Funduszu Pracy, ok. 25 proc. – z funduszy unijnych (Europejski Fundusz Społeczny Plus), a ok. 3 proc. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak wynika z dotychczasowej praktyki - dzięki wydatkom na te cele wiele osób odnajduje swoje miejsce na rynku pracy na stałe, a założone przez nich firmy funkcjonują latami.